Zachraňme Miloše...

sobota 22. listopad 2014 18:30

Před nedávnem si náš pan president nasadil masku bodrého strýce a rozhovořil se o událostech, ke kterým došlo dne 17. listopadu 1989 na Národní třídě. Na mnohé posluchače mohl působit skutečně dojmem, že tam byl, že všechno viděl a slyšel, a že to tam proběhlo, jak říká. Jestli tam byl nebo nebyl, toť otázka! Holt, taková věc si vyžaduje svědky! A říkám: Je třeba najít nějaké hodně důvěryhodné! Inu, mohl bych hned zkraje dva takové výtečníky doporučit! Jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet!

Mám na mysli pány Júliuse Šumana a Andreje Kuľhu, bývalé důstojníky StB. V minulosti se už osvědčili tím, že v létě tohoto roku u Okresního soudu v Bratislavě prohlásili, že Andrej Babiš vědomě s StB nikdy nespolupracoval, čímž ho krásně očistili od veškerých nehezkých pomluv, podle nichž měl donášet na své spolupracovníky, případně provádět věci ještě horší. Možná by se oba tito pánové mohli veřejně přihlásit, prohlásit a přísahat na vlastní čest, že dne 17. listopadu 1989 skutečně Miloše Zemana na Národní třídě viděli a že se tam všechno odehrávalo tak, jak to náš milý pan president před nedávnem vylíčil českému národu.

A kdyby se náhodou ozval někdo, že ti pánové v té době na Národní třídě nebyli, že byli na Slovensku a že tam tudíž Miloše Zemana vidět nemohli, snadno by mohli jeden druhému dosvědčit, že tam byli. Určitě by se našel nějaký ctihodný soudce, který by to prohlásil za dostatečný důkaz. Jistě by se našlo několik dalších důvěryhodných osob, které by to všechno mohly dosvědčit. Krásně by mohly prohlásit, že tam oba důstojníky StB viděly a že tam s nimi viděly i současného pana presidenta.

Vezměme si třeba takového někdejšího předsedu JZD Slušovice, současného senátora a čerstvého nositele medaile za zásluhy, doc. ing. Františka Čubu! Ten by bezesporu mohl dosvědčit, že na Národní třídě byl a že byl svědkem toho, jak se tam odehrávala demonstrace, na které její účastníci rozbíjeli výlohy, demolovali auta, vykřikovali vulgární nadávky a páchali jiné výtržnosti, zatímco VB je téměř až ostýchavě vyzívala k odchodu domů, přičemž soudruzi „orgáni“ starším lidem nabízeli teplý čaj a teplé deky, protože ten den bylo poněkud chladno a soudruzi příslušníci VB, jakož i soudruzi příslušníci dalších bezpečnostních složek, byli, jak známo, samá laskavost a samý dobrý skutek, až by jim to Mirek Dušín mohl závidět. Inu, byla by to taková krásná pohádka, která by se moc pěkně poslouchala! Asi jako ta o JZD Slušovice!

Jenom já nemohu našemu panu presidentovi dosvědčit, že v onen den na Národní třídě byl, neboť toho dne jsem jel autem po pobřeží Tichého oceánu ve státě Kalifornie. Během jízdy jsem si v rádiu naladil reportáž o tom, jak kdesi ve východní Evropě právě probíhá jakási manifestace, kterou brutálním způsobem rozhání policie. Reportér mluvil o desítkách zraněných. Říkal také, že tam jsou možná i mrtví, ale v ten moment to nemohl potvrdit.

Ta reportáž mě zaujala. Jen mi poměrně dlouho trvalo, než jsem pochopil, o jaké zemi to vlastně mluví. Neslyšel jsem to totiž od začátku. A když jsem pochopil, že se mluví o mém rodném městě, musel jsem zastavit.

Takže panu presidentovi jeho osobní účast na demonstraci na Národní třídě dne 17. listopadu 1989 nemohu potvrdit, což mě samozřejmě mrzí, ale na druhou stranu jsem si jistý, že se najde spousta ochotných osob, které si vzpomenou, jak tam také byly, jak na to skoro už zapomněly, jak ho tam viděly a jak na něj volaly: „Miloši, Miloši, to je památný den! Určitě si na to jednou vzpomeneš a budeš o tom vyprávět, ale nikdo ti to nebude chtít věřit!“

Pak se ty osoby vzpomenou také na to, jak na ně Miloš zavolal zpátky: „Nebudou mi to chtít věřit, protože všichni jsou to idioti, blbci a hlupáci!“

Jan Šefranka

Jan Šefranka

Jan Šefranka

Komentáře k současnému dění. Tím myslím nejen dění v politice, ale také události v kultuře. No tak to byl původní plán, ale teď jsou to spíš různé mé zážitky... Tak nevím, nevím... A jak se říká: sliby chyby...

Jsem právník. Byl jsme ve světě. Teď jsem doma.

REPUTACE AUTORA:
7,26

Seznam rubrik

Tipy autora