Tak vám povím, jak by to bylo…

úterý 11. listopad 2014 16:23

Dočetl jsem se v novinách, že současná vláda neplánuje žádné velké oslavy 17. listopadu. Premiér Sobotka se chystá položit věnec na Václavské náměstí, a to bude z jeho strany všechno. Chystá se totiž do USA, kde má 19. listopadu odhalit bustu presidenta Havla. Myslím si, že vláda by měla důstojným způsobem připomenout dvacáté páté výročí sametové revoluce. Je to den, kdy jsme získali svobodu. Bohužel se však žádná oslava, jako byla například ta v Berlíně, konat nebude. Jaksi na to není čas. A není na to čas, protože členové vládní koalice se nedomnívají, že by se jednalo o něco důležitého. To je ale omyl. A proto si myslím, že by bylo dobré, abychom si připomněli, co by bylo, kdyby 17. listopad 1989 nikdy nenastal a komunistický režim by se nikdy nezhroutil.

Tak především mohu s určitostí říct, že premiér Sobotka by nebyl premiérem, ale pracoval by někde jako utrápený právník, který by se se svou manželkou snažil nějakým způsobem sehnat mizerný panelákový byt, neboť žádné jiné byty tenkrát nebyly a nebylo jich dost. V důsledku svých ambicí a vzhledem k tomu, že by žádná sociální demokracie nebyla, nebyl by snaživým sociálně demokratickým funkcionářem, nýbrž spíše ambiciózním nižším kádrem KSČ. Na vyšší funkci by byl bohužel málo bezskrupulózní. A v KSČ by byl z toho důvodu, že by si myslel, že mu to pomůže v jeho kariéře, a pak také získat i dekret na byt. Patrně by jeho další snahou bylo získání automobilu, nejspíš asi nějaké velice nekvalitní Škodovky, na kterou by musel několik let vydělávat a čekat.

Pokud jde o současného pana presidenta, ten by hovořil stejně vulgárně jako nedávno v Hovorech z Lán. Jen s tím rozdílem, že by takto nepromlouval v rozhlase, nýbrž v jakémsi mizerném domově důchodců, kam by mu čas od času někdo přinesl lahev Becherovky a nějakou tu Spartu nebo Partyzánku. Na druhou stranu, je docela možné, že presidentem by byl jiný Miloš, a to Miloš Jakeš. Ten by o státních svátcích promlouval k lidu. Nemluvil by sprostě, ale zato by nám všem říkal, kolik jsme za loňský rok vyrobili oceli, jak se máme dobře a jak se budeme mít ještě lépe. Pravděpodobně by pokáral i nějakého toho zpěváka nebo zpěvačku, že má příliš vysoké honoráře, že těch 650.000 Kčs ročně nemá ani on nebo nějaký jiný funkcionář, kterého zná. Na závěr takovéhoto svého extempore by poděkoval Sovětskému svazu za to, jak nám pomáhá při budování socialismu. Možná by v jednom ze svých projevů poděkoval i zhruba asi sto padesáti až dvě stě tisíci sovětským vojákům na našem území. Určitě by se ale v žádném ze svých projevů nezmínil o jaderných hlavicích, které by bratrský Sovětský svaz na našem území skladoval.

Z těch politiků, co jsou dnes v Sobotkově vládě, bychom asi hodně slyšeli o Andreji Babišovi, do kterého by KSČ vkládala velké naděje. Je docela možné, že už by byl členem Ústředního výboru KSČ. Nebyl by sice vlastníkem Agrofertu a nenabízel by nám Vodňanské kuře nebo Kostelecké uzeniny, ale nadšeně by hovořil o tom, že je to jen díky Sovětskému svazu, že se máme tak dobře a že bude ještě líp. Toto by nám bezesporu připomenul v listopadu, ale nebylo by to 17. listopadu, ale 7. listopadu, což byl den, kdy se slavila VŘSR čili Velká říjnová socialistická revoluce.

Nicméně většinu národa by stejně nezajímaly řeči aparátníka Babiše, který by si vozil zadek v limuzíně značky Tatra 613, zatímco zbytek národa by nadával, že v obchodech nic není, že nic nefunguje, že do bytů zatéká a že se nadá sehnat to či ono. Člověk by ani nemohl jet do přírody, aby se tam zrekreoval, protože většina lesů by byla zdevastovaná kyselými dešti a vzduch by byl beznadějně otráven karcinogenními zplodinami z továrních komínů. Nicméně z televize a rádia bychom se dozvěděli, že jsme jeden ze států s nevyšší životní úrovní na světě, že máme nejčistší životní prostředí na světě, že nám celý svět závidí, protože v kapitalistickém světě se pracující lid musí bát o práci, zatímco u nás nic takového nehrozí a nikdy hrozit nebude. Obyčejný smrtelník, by si toto tvrzení nemohl nikdy ověřit, protože by nikdy nedostal výjezdní doložku nebo devizový příslib. Vrcholem zahraničních cest by byla návštěva Zlatých písků v Bulharsku, kde by se náš člověk musel ubytovat v kempu mizerné úrovně, kde by pak závistivě pokukoval po turistech ze zahnívajícího západu, případně z Jugoslávie.

A co by dělal Václav Klaus? Ten by patrně asi úspěšně hrál roli vrtošivého staříka, kterého by bohužel (nebo snad bohudíky?) nikdo neznal. V jakémsi bytečku by poslouchal na stařičké hifi soupravě americký jazz, vzpomínal by na to, jak byl v roce 1969 v USA, s kamarády ekonomy by pročítal Samuelsonovu učebnici ekonomie a stěžoval by si na to, že mu tenhle stát nedovolil rozvinout jeho skrytý potenciál. Je také možné, že by byl soudem zbaven svéprávnosti. To z toho důvodu, že jeho kamarádi právníci by ho chtěli ochránit před neustálými tahanicemi s úřady ohledně jeho chronické kleptomanie, v důsledku které by po papírnictvích kradl propisovací tužky. Patrně by to bylo způsobeno frustrací z toho, že nikdo nerozpoznal jeho genialitu.

A takto bych mohl pokračovat dál a dál. Mohl bych hovořit o tom, jak se lidé navzájem udávali a jak si záviděli. Ale to už dávno nemá smysl, protože to ví každý vzdělaný člověk a každý, kdo tu žil před listopadem 1989.

Naštěstí je to dnes jinak a jen je velká škoda, že se současná vláda chce na tohle výročí vykašlat. Někdy si říkám, že jsme asi odsouzeni k tomu, abychom si to opět zopakovali, byť v nějaké jiné podobě. Možná se asi jedná o hodně paranoidní představu. Ale jeden nikdy neví.

Jan Šefranka

Jan Šefranka

Jan Šefranka

Komentáře k současnému dění. Tím myslím nejen dění v politice, ale také události v kultuře. No tak to byl původní plán, ale teď jsou to spíš různé mé zážitky... Tak nevím, nevím... A jak se říká: sliby chyby...

Jsem právník. Byl jsme ve světě. Teď jsem doma.

REPUTACE AUTORA:
7,26

Seznam rubrik

Tipy autora