Sen o prezidentu Milošovi

neděle 1. září 2013 12:08

Před nedávnem se mi zdálo o našem novém panu prezidentovi. O Miloši Zemanovi. Zdálo se mi, že mě vezl autem. Řídil takovou velkou černou limuzínu. Sedělo nás v tom autě víc. Pan prezident se ukázal jako příšerný řidič a ten zážitek byl děsivý. Nikomu bych to nepřál. Vzpomínám si, že nás v tom autě bylo míň a míň. Mí spolucestující pod různými záminkami z auta vystupovali. Většinou, když se muselo zastavit na červenou, i když on vlastně náš pan řidič na červenou někdy stavěl, někdy ne. Zřejmě měl pocit, že předpisy pro něj platí jen potud, pokud to uzná za vhodné.

Policie si toho neukázněného řidiče rychle všimla. Pamatuji se, že jednou za námi vyjelo auto s majáčkem. Ale policie toho pronásledování brzy nechala. Mužové zákona si totiž uvědomili, kdo řídí tu černou limuzínu. A asi se buď báli, nebo, jak je to v této zemi zvykem, byli servilní. Konec konců jsou to jenom lidé. Takže po nich nemůžeme chtít, aby příliš striktně vymáhali pravidla silničního provozu.

Náš pan řidič mi přišel poněkud hodně popletený, i když jsem měl také částečně pocit, že si je dobře vědom toho, co dělá, ale to asi bylo jen zdání. Cosi si neustále mumlal. Z jeho nesouvislého monologu jsem pochopil, že je toho názoru, že z jeho auta takhle nenadále vystupují jen hlupáci a lidé, kteří to v životě nikam nedotáhli. Pan prezident kouřil jako tovární komín, což mi hodně vadilo. Poměrně jsem v tom autě měl strach. Takže jsem z něj nakonec musel na jedné křižovatce vystoupit, i když to byl relativně riskantní manévr, protože nebylo zcela jasné, jestli náš pan řidič na červenou zastaví nebo ne. Ale jestli se mi skutečně podařilo vystoupit, na to už se nepamatuji, protože jsem se probudil. Také ani nevím, jestli mě ve svém monologu pan prezident Miloš také neoznačil za hlupáka, co to v životě nikam nedotáhl. Řekl bych, že asi ano. Inu, každý máme právo na svůj vlastní názor, a kdo jsem já, abych někomu toto jeho svatosvaté právo upíral.

Tak jsem pak ležel v noci v posteli a nemohl si vybavit, že by mě kdy v životě vezl nějaký úřadující prezident autem. Samozřejmě budete mít pravdu, když namítnete, že to jsou pěkně hloupé úvahy. Ale také mě bezesporu omluvíte, protože rozespalé lidi napadají jen samé hloupé myšlenky. A musím se vám upřímně přiznat, že se mi skutečně nikdy nestalo, že by mě úřadující president této republiky vezl svým autem.

I když v mém případě by podobná myšlenka nemusela být až tak scestná. Nejvíc se tomu asi bude podobat onen zážitek, který jsem měl před mnoha a mnoha lety, když jsem jel výtahem s Edwardem Heathem. Ale ten nikdy nebyl hlavou státu. On byl pouze britským premiérem. Takže to se asi nepočítá. A proto se asi nehodí, abych činil jakékoliv příměry mezi českým prezidentem a britským premiérem. V každém případě jsem s ním v tom výtahu jel v hotelu Hilton ve Washingtonu, D.C., na jakési konferenci. Ani nevím, jestli bývalý pan britský premiér ovládal knoflíky ve výtahu. Ale asi ne. Na nás spolucestující si přátelsky usmíval. Ani jsem nezjistil, jestli kouří, protože to se v takových budovách v posledních dvou nebo více dekádách ani nedá zjistit. Bývá v nich totiž často zákaz kouření. A je také pravda, že když je někde na západ od naší hranice zákaz kouření, že to respektuje i bývalý britský premiér, případně i ten současný, pokud tedy kouří. Zdá se mi však, že ti zahraniční státnici, tedy opět na západ od naší hranice, se tím dneska už moc ani nechlubí. Spíš se za to stydí.

Musím dodat, že západní státníci se za to stydí, a to na rozdíl od našeho prezidenta Miloše a jemu podobných státníků, kteří jsou hlavami států, které jsou situovány hodně na východ od naší hranice, kde se obejdou bez parlamentů a jiných podobných přežitků a kde si veškeré zákony vykládají po svém. Tito pánové se za svou lásku k cigaretě vůbec nestydí a často tuto svou vášeň dávají všem na odiv. Ještě vás přitom blahosklonně poučí o tom, že Adolf Hitler nekouřil a nepil a že to byl navíc vegetarián, a že to z něj v žádném případě nedělalo demokrata, čímž vám dají jasně najevo, že nekuřáci, abstinenti a vegetariáni jsou jaksi podezřelými bytostmi.

A pokud si pamatuji, onen bývalý britský premiér, sir Edward Heath, neměl v tom výtahu potřebu nikoho označovat za hlupáka či za osobu, která to v životě nikam nedotáhla, případně za obojí. Nečinil to ani v tom výtahu, ani ve veřejných sdělovacích prostředcích, a to ani v těch britských. Naopak na té konferenci si se všemi přátelsky povídal, a to i s novináři, o nichž náš pan prezident Miloš má velice nízké mínění, což jim často hezky od plic pěkně řekne, aniž by si bral jakékoliv servítky.

Ale, jak jsem řekl, už je to dávno, co jsem jel s tím bývalým britským premiérem výtahem. Ten je již na pravdě Boží, a také se nejednalo o hlavu státu. Pokud tedy mě kdy vezla ve svém voze nějaká hlava státu, tak mohu říci, že ano. Ale ona hlava státu tenkrát vůbec netušila, že bude hlavou státu. Ta budoucí hlava státu byla velice laskavá. Alespoň ke mně a k mé matce. Tehdy nás vezla ve svém švédském autě značka Saab. A vezla nás do věznice na Borech u Plzně, kde bručel můj nový tatínek, se kterým majitel tohoto auta pracoval v redakci časopisu Hosta do domu. Tedy před tím než šel bručet. To dá jaksi rozum!

Musím říci, že to bylo v roce 1967, kdy mě a mou matku tato budoucí hlava státu vezla autem. Nepamatuji, jestli ten ráčkující pán dbal na dopravní předpisy, ale obávám se, že pokud se na nás dívá dolů z nějakého toho pomyslného obláčku – a ten by v jeho případě mohl být i z cigaretového dýmu – a pokud při této příležitosti vidí i našeho nového pana prezidenta, že se asi chytá za hlavu.

A řeknu vám, že za tu hlavu se chytám i já. Ale zase, kdo jsem já, abych činil soudy o našich velikánech, kteří se již zapsali svými udatnými činy zlatým písmem do dějin naší malé zemičky v srdci Evropy. A jak už je to o těch žijících velikánech všeobecně známo, ještě toho o nich hodně uslyšíme. A to bezesporu platí i pro toho našeho nového hradního pána z Hradčan.

Jan Šefranka

Jan Šefranka

Jan Šefranka

Komentáře k současnému dění. Tím myslím nejen dění v politice, ale také události v kultuře. No tak to byl původní plán, ale teď jsou to spíš různé mé zážitky... Tak nevím, nevím... A jak se říká: sliby chyby...

Jsem právník. Byl jsme ve světě. Teď jsem doma.

REPUTACE AUTORA:
7,26

Seznam rubrik

Tipy autora