Blázinec

středa 24. červenec 2013 23:26

Je to blázinec! Včera večer mi volal mi jeden pán z psychiatrické léčebny. Volal krajně rozrušen a krajně nevhod. Právě jsem s manželkou v obchodě se stavebními potřebami řešil opravu našeho balkonu. Do jednoho ucha mi promlouval pán z psychiatrické léčebny, do druhého prodavač ze stavebnin. Pán z psychiatrické léčebny tvrdil, že je v blázinci proti své vůli. Dožadoval se právní pomoci. A to dosti razantně! Chtěl, abych ho okamžitě navštívil. Věc zjevně nesnesla odkladu. V léčebně jsem s ním měl probrat právní otázky, týkající se jeho propuštění na svobodu. Slíbil mi, že se mi za mé právní služby královsky odmění. Tu královskou odměnu několikrát zdůraznil. Ujišťoval mě, že má peníze. O penězích jsem přitom vůbec nemluvil. Všechno se to odehrávalo ráz na ráz. 

Po mém ujištění, že se s ním příštího dne spojím, abychom si domluvili schůzku v léčebně, zavěsil. Patrně jsem ho asi plně neuspokojil

Tento hovor mě poněkud vyvedl z míry. Krátce na to mi telefonoval koncipient, že se dozvěděl, že mi telefonoval ten pán z léčebny a že se na tu věc chce podívat. Ten případ ho zjevně zajímal. Patrně asi proto, že toho pána znal. Vyrazil tedy do psychiatrické léčebny, kde po rozmluvě s lékařem zjistil, že věci se mají poněkud jinak. Také nabyl přesvědčení, že ten pán asi do léčebny skutečně patří. Koncipientovi bylo řečeno, že ono opakované tvrzení tohoto pána, podle kterého má mít peníze na zaplacení, je součástí jeho bludu. Žádné peníze ve skutečnosti nemá a nikdy neměl. Tolik tedy vysvětlení lékaře.

Následujícího dne jsem tomu pánovi telefonoval do psychiatrické léčebny. Volal jsem na mobilní číslo, ze kterého mi volal předešlého večera. Nikdo neodpovídal. Mezitím se do kanceláře dostavil koncipient. Upozornil mě, že ten pán nemá na zaplacení a že i s tou jeho svéprávností to bude takové všelijaké. Koncipient mi návštěvu psychiatrické léčebny nedoporučoval. Navíc se dozvěděl, že tomu pánovi soud ustanovil opatrovníka. Zároveň mi sdělil, že se v  léčebně zdržel příliš dlouho, a když odcházel, nemohl se dostat ven, protože bylo již po návštěvní době. Personál ho měl za nového pacienta a nechtěl ho pustit ven. Po asi tři čtvrtě hodině se vše vysvětlilo a koncipient byl propuštěn.

Koncipientovo vyprávění ve mně nebudilo důvěru. Uvažoval jsem, co mám dělat. Nebylo to jednoduché! Přeci jsem tomu pánovi slíbil, že se za ním podívám. Jsem zvyklý plnit své slovo. K žádnému závěru jsem nedospěl. Věci se vyřešily samy. Nakonec mi tento pán, který se ještě včera jevil jako možný klient, nechal po koncipientovi vzkázat, že mi děkuje za mou ochotu. Také mi bylo řečeno, že mu nemusím již volat. To bylo asi v deset hodin ráno. No a pokud jde o to, že by se mohl stát klientem, musím přiznat, že ta úvaha byla ryze teoretická, a to už od samotného začátku.

V jedenáct hodin dopoledne ten pán telefonoval našemu koncipientovi ještě jednou. Oznámil mu, že z psychiatrické léčebny utekl. O právní pomoci již nehovořil. Tou dobou nám již bylo jasné, že tomuto pánovi žádné právní služby poskytovat nebudeme. Navíc jsme té jeho historce o útěku příliš nevěřili. Ukázalo se, že z psychiatrické léčebny byl vyhozen. Personál ho přistihl při kouření marihuany. To nám ale nesedělo s jeho tvrzením, že je v léčebně proti své vůli.

Bylo to příliš perplex a bylo třeba se věnovat jiným, daleko důležitějším kauzám. Potřeboval jsem se odreagovat. Zoufale jsem se rozhlížel po kanceláři, když tu mi asistentka strčila do ruky skleničku vychlazeného šampaňského. Byly to její narozeniny, jednatřicáté. Osazenstvo naší kanceláři si navzájem přiťuklo a mám dojem, že ten pán z našich myslí vyšuměl společně s bublinkami šampaňského. Musím říci, že se mi notně ulevilo.

Člověk někdy potřebuje určitou vzpruhu. V takové chvíli je sklenička šampaňského skvělá věc a je skvělé, když vám ji podá asistentka, která vás, mimochodem, zná jako vlastní boty a ví, jak na vás, a vy, rovněž mimochodem, víte, že jí můžete naprosto důvěřovat.

Jaké z toho plyne poučení, pokud z toho tedy nějaké poučení může plynout? Asi to, že je důležité mít na pracovišti dobré vztahy. Jinak byste se z toho všeho mohli snadno zbláznit. Pak by se vám mohlo stát, že byste se octli v psychiatrické léčebně a komusi byste volali z vypůjčeného mobilu. Možná by se vám podařilo zamotat hlavu nějakému právníkovi. A možná že tento právník by se pak musel uklidnit skleničkou šampaňského.

Což mi připomíná, že bych měl jít do obchodu koupit lahev dobrého šampaňského, abych tím nahradil tu láhev, co jsem měl do nedávna ve svém stole. Člověk musí být neustále připraven na nepředvídatelné události.

A jestli je něco, co bych vám mohl doporučit, pak dejte na mne a dejte si také skleničku šampaňského! Tedy pokud šampaňské pijete.

Jan Šefranka

Jan Šefranka

Jan Šefranka

Komentáře k současnému dění. Tím myslím nejen dění v politice, ale také události v kultuře. No tak to byl původní plán, ale teď jsou to spíš různé mé zážitky... Tak nevím, nevím... A jak se říká: sliby chyby...

Jsem právník. Byl jsme ve světě. Teď jsem doma.

REPUTACE AUTORA:
7,26

Seznam rubrik

Tipy autora